Bankalarda faiz oranları düşüyor! Yüksek kazanç için ‘son fırsat’

Milliyet.com.tr/ Bankalarda mevduat faiz oranlarında düşüş eğilimi sürüyor. Bankalarda ortalama faiz oranları yüzde 50-53 civarında şekillenmeye başladı. Bazı bankalar ise yüzde 50’nin altında faizle mevduat topluyor. Peki faizlerdeki düşüşün nedeni ne? Faizlerin gerilediği bu dönemde vade seçimi nasıl olmalı?

‘BAZI BANKALARDA YÜZDE 50’NİN ALTINA İNDİ’

Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, milliyet.com.tr’ye açıkladı. Bayram yüksek kazanç için ‘son fırsat’ dedi.

Ekonomist Bayram’ın açıklamaları şu şekilde: “Banaklarda mevduat faiz oranlarında düşüş eğilimi sürüyor. Şu anda faiz oranları yüzde 50-53 civarında. Bazı bankalarda yüzde 50’nin bir miktar altına inmiş durumda.

FAİZLER NEDEN DÜŞÜYOR?

Faizlerdeki düşüş eğilimi likidite bolluğu nedeniyle Merkez Bankası’nın piyasadan depo alım ihalesi ile para çekilmeye başlamış olmasıdır. Şu anda bankalar Merkez Bankası’nın ‘zorlamasıyla’ mevduat toplamaya çalışmıyor. Ancak KKM’den dönüş hedefi hala sürüyor.

Politika faizi yüzde 50’ler civarında. Mevduat faizlerinin de politika faizi çerçevesinde şekillenmesi ekonomi yönetiminin istediği bir durumdur. Merkez Bankası’nın bankalara gecelik borç alıp verme durumu var. Bu faizler üzerinden bir borç alıp verme durumu söz konusu. Bankalar kendi maliyetlerini düşünmek için faizleri geri çekiyor.

Merkez Bankası’nın uyguladığı politikalardan dolayı faiz düşüşü devam edecektir diyebiliriz. Enflasyonist ortam devam ederse ve politika faizi yükselirse bu durumda mevduat faizleri de yükselebilir. Şu anda bankalarda yüzde 49 ile yüzde 53 arasında mevduat faizi söz konusu.

MEVDUAT FAİZLERİNDE DÜŞÜŞ DEVAM EDER Mİ?

Evet, faizlerde düşüş sürebilir. Merkez Bankası’nın atacağı adımlar önemli. Gecelik borç alıp verme faizleri gerilerse faizler bir miktar daha geri gelebilir.

1 MİLYON LİRASI OLAN NE KAZANIYOR?

Şu anda 1 milyon TL’nin stopaj düşürüldükten sonra aylık net getirisi yüzde 50 faiz oranı ve 32 gün vade üzerinden hesaplanırsa, 40 bin TL civarında. Eğer yüzde 52 faiz oranı üzerinden hesaplanırsa net getiri 42 bin TL seviyesinde.

‘UZUN VADEDE DAHA FAZLA GETİRİ ELDE EDECEKLERDİ’

Bankalarda mevduat faizlerinin 32 günlük getirisi 50 bin TL’ye kadar dayanmıştı. O dönemde vatandaşlar paralarını uzun vadede faize bağlamış olsaydı çok daha fazla getiri elde edeceklerdi.

VADE SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Şu anda getiriler 40 bin TL’ye kadar düştü. Bileşik faizden yararlanarak parasını tekrar faizde değerlendirenler var. Uzun vadeli bir seçim yapmak daha mantıklı.

‘SON FIRSAT’ UYARISI

Dövizi bozdurup TL’ye geçip, faiz getirisi elde etmek için şu anda son fırsat diyebiliriz. Döviziniz varsa TL mevduata koymak daha mantıklı. Döviz seçimden itibaren yatay seyrini sürdürüyor. Dövizde şu anda bir getiri yok. Enflasyona karşı getiri erimiş durumda.

BANKA SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Vatandaşlar fiziki olarak bankaları gezip fiyat alıp ona göre paralarını bağlamalılar. Bankaya para yatırıyorsanız bankanın size açacağı limit, kullandıracağı kredi ve faiz oranı daha yüksek olacaktır. O yüzden en fazla işlem yaptığınız bankaya mevduatı yatırabilirsiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir